December 9-11, 2011 North Star Piano Ensemble & Concerto Festival
North Star Piano
Ensemble & Concerto Festival

9687 Geisler Road
Eden Prairie, MN 55347

Telephone: 952.484.3641
Fax: 888.407.7414
northstarpianofestival@gmail.com

Gallery / Winners

2013 Duets/Duos Winners

Elementary Category:
Elementary A:
First Place: Tanisha Naik & Shruti Shanmayasundaram performing Hometown Celebration by Bober.
Second Place: Kanya Karthic & Nitya Potti performing Race Car Boogie by Bober.
Third Place: Neha Karri & Varun Kollipara performing Hot Popcorn by Bober.

Elementary B:
First Place: Christopher Chen & Samir Sarma performing Blackberry Rag by Mier.
Second Place: Aarav Bhardwaj & Vaikunth Ananth performing Ferry to Pelican Island by Kunitz.
Third Place: Sophia Salamekh & Benjamin Yang performing Palomino Rag by Mier.

Elementary C:
First Place: Shreya Saini & Mehak Bhardwaj performing Central Park Ride by Vandall.
Second Place: Henry Zheng & Sam Guo performing Sneaky Fox Boogie by Lin.
Third Place: Sumedha Somayajula & Sanju Rajesh performing Copycat by Matz.

Intermediate Category:
Intermediate A:
First Place: Rita Usmanova & Ellen Mi performing Romanian Rhapsody by Noona.
Second Place: Maneesha Dharmadasa & Jerome Jacobs performing Bijou Rag by Vandall.
Third Place: Joshua Manion & Elena Kramer performing Bill Bailey by Gillock.

Intermediate B:
First Place: Keerthana Ramanathan & Kavya Karthic performing Rockin' Ragtime Boogie by Austin.
Second Place: Martin Zhou & Andrew Peng performing Spanish Tornado by Noona.
Third Place: Hannah Manion & Sara Haines performing The Winnsboro Cotton Blues by Sifford.

Intermediate C:
First Place: Grace Gong & Ben Chung performing Rockin' the Boat by Olson.
Second Place: Kerui Yang & Tracey Yang performing Fanfare Toccata-Rondo by Alexander.
Third Place: Aneesha Andrew & Anika Pai performing Jamaican Rumba by Benjamin.

Advanced Category:
Advanced A:
First Place: None
Second Place: Sarah Fier & Raymond Niu performing Hungary Rapsodie Mignonne by Koelling and Angelika Gladkova & Timothy Ploshnik performingThe Flight of the Bumble-Bee by Rimskiy-Korsakov.

2013 Concerto Winners

Elementary A
First Place: Elijah Ploshnik, Little Concertino in C Major, all three mvts by Walter & Carol Noona.
Second Place: Ava Williams, Little Concertino in C Major, 1st mvt by Walter & Carol Noona.
Honorable Mentions:
Vishwa Madhusudhanan, Little Concertino in C Major, 3rd mvt by Walter & Carol Noona.
Sophia Salamekh, Little Concertino in C Major, 2nd mvt by Walter & Carol Noona.
Anna Maristela, Little Concertino in C Major, 1st mvt by Walter & Carol Noona.

Elementary B
First Places: Jerry Zhang, Concertino in D minor, 1st mvt by Walter & Carol Noona.
Christopher Chen, Little Concerto, 3rd mvt by Rozin.
Second Place: Henry Zheng, Miniature Concerto, 3rd mvt by Rosco.
Third Place: Jerome Jacobs, Concertino in D minor, 1st mvt by Walter & Carol Noona.
Honorable Mention: Jayan Gula, Concertino in D minor, 1st mvt by Walter & Carol Noon.

Elementary C:
First Place: Ben Ven, Little Concerto in C Major by Haydn.

Intermediate A:
First Place: Ben Chung, Concerto in Classical Style, 1st mvt, Mier.
Second Place: Madeline Pape, Concerto in Classical Style, 1st mvt, Mier.
Third Place: Aaron Tang, First Concerto in D minor, 1st mvt by Walter & Carol Noona.
Honorable Mention: Jordan Akers, Concerto in Classical Style, 1st mvt by Mier.

Intermediate B:
First Place: Grace Gong, Concerto in C Major, 1st mvt by Rollin.
Second Place: Aneesha Andrew, Concerto in C Major, 3rd mvt, by Rollin.
Third Place: Tracey Yang, Piano Concerto # in G Major, 1st mvt by Edwards.
Honorable Mention: Katherine Sun, Concerto Romantique, 3rd mvt by Rollin.

Intermediate C:
First Place: Emma Taggart, Concerto in D Major, Hob XVIII, 3rd mvt by Haydn.
Second Place: Sanjana Sharma, Concerto #1 in A minor, 1st mvt by Miller.
Third Place: Timothy Ploshnik, Concerto Romantique, 3rd mvt by Rollin.
Honorable Mention: Isabella Cook, Concerto Romantique, 3rd mvt by Rollin.

Advanced:
First Place: James Cross, Concerto in F minor, 1st mvt by Bach.
Second Places: Grace Fink, Concerto in G minor, Op. 25, 1st mvt by Mendelssohn.
Claire Song, Concerto K 414 in A Major, 1st mvt by Mozart.
Third Places: Emma Taggart, Concerto K 488 in A Major, 3rd mvt by Mozart.
Alexander Zheng, Concerto KV 456 in B-flat Major, 2nd mvt by Mozart.
Honorable Mentions: Claire Yang, Concerto KV 459 in F Major, 2nd mvt by Mozart.
Raymond Niu, Concertante in G Major, 1st mvt by Alexander.

2012 Duets/Duos Winners

Elementary Category:
Elementary A:
First Place: Sophia Salamakh & Benjamin Yang performing Popcorn – Peanut Ball by Kraft.
Second Place: Aniket Gupta & Keshav Chari performing Race Car Boogie by Bober.
Third Place: Anirudh Raj & Vaikunth Ananth performing A Mysterious Adventure by Bober.

Elementary B:
First Place: Ava Williams & Connor Fine performing A Frightful Night by Bober.
Second Place: Sam Haines and Owen Siegel performing Three – Point Play by Bober.
Third Place: Andrew Peng & Henry Zheng performing Bluebonnet Rag by Kunitz.

Elementary C:
First Place: Aaron Tang and Elijah Ploshnik performing Chopsticks by Glover.
Second Place: Pranav Tadepali and Vishwa Madhusudhanan performing On Our Way by Vandall.
Third Place: Shreya Saini and Eleonora Fishman performing Reflections of Summer by Fiess.

Intermediate Category:
Intermediate A:
First Place: Jeff Guo and Benjamin Ven performing Spanish Tornado by Noona.
Second Place: Joshua Manion and Justin Liu performing After Midnight by Gillock.
Third Place: Aaryan Gulati and Ashwin Senthilkumar performing Bourbon Street Saturday Night by Gillock.

Intermediate B:
First Place: Grace Gong and Ben Chung performing Allegro Festivo by Vandall
Second Place: Albert Liu and Tina Liu performing The Winnsboro Cotton Mill Blues by Sifford.
Third Place: Katherine Sun and Kashish Sharma performing Funtasia in F Minor by Miller.

Intermediate C:
First Place: Nibir Sarma and Karthic Madhusudhanan performing Rockin’ the Boat by Olson.
Second Place: Raymond Niu and Sarah Fier performing The Great Finale by Rollin.
Third Place: Rex Shen and Rick Fung performing Toccata by Brown.

Advanced Category:
Advanced A:
First Place: Angelika Gladkova and Tim Ploshnik performing “Waltz” from Masquerade by Khachaturian.
Second Place: Anika Pai and Aneesha Andrew performing Russian Dance “Trepak” by Tchaikovsky.
Third Place: Michelle Chang and Crystal Chang performing “Ballet” from Petite Suite by Debussy.

Advanced B:
First Place: Claire Yang and Claire Song performing “The Hunt of Baba Yaga” from The Pictures at the Exhibition by Mussorgsky.
Second Place: Akila Pai and Jeini Peng performing Benediction de Dieu dans La Satitude by Liszt.
Third Place: Karen Yu and Chris Hu performing Sonata, 1st mvt by Poulenc.

2012 Concerto Winners

Level 1: Nikhill Andrew performed Little Concerto in C, 1 st mvt by W. & c. Noona.
Level 2: Aaron Tang performed Concerto Americana , 1st mvt by Thompson.
Level 3: Grace Gong performed Concerto in Classical Style, 1st mvt by Mier.
Level 4: James Cross performed Concerto Romantique, 1st mvt by Vandall.
Level 5: Gideon Scheeler performed Concerto #11 in F Major, K 413, 1st mvt by Mozart.

2011 Duets/Duos Winners

Elementary Category:
Elementary A: Kate Clark & Grace Bridgeman performed Race Car Boogie by Melody Bober.
Elementary B: Jeffrey Guo & Benjamin Ven performed Sneaky Fox Boogie by Lin.

Intermediate Category:
Intermediate A: Ellen Mi & Myra Han performed Chopsticks by Glover.
Intermediate B: Seth Dasuki &Nirhbay Vig performed Rockin’ the Boat by Olson.

Advanced Category:
Advanced A: James Cross & Alexander Zheng performed C.S. Theme and Variations by Compton.
Advanced B: Claire Song & Claire Yang performed The Flight of the Bumble Bee by Rimskiy-Korsakov.